MIKS PIDADA TREENINGPÄEVIKUT?
Unistused, mis täituvad, pole unistused, vaid plaanid.
Minu tänase loengu teema on sellise tähtsa asja kui treeningupäeviku pidamise kasulikkus ja reeglid.
Plaan on teie unistuse täideviimiseks vajalike sammude kogum. Konkreetsus on teie plaani realiseerimise tähtsaim tingimus.
Fitnessis omandab see erilise tähtsuse koormuse korrapärase suurendamise ja superkompensatsiooni põhimõtete tõttu. Esimese põhimõtte järgi peab koormus suurenema, teise põhimõtte (superkompensatsioon) järgi muutuvad lihased pärast taastumist veidi suuremaks ja veidi tugevamaks, kui olid olnud enne trenni. Õigupoolest on nendes kahes põhimõttes kogu fitnessi, kergejõustiku, raskejõustiku ja mis tahes muu tugevatel lihastel põhineva spordiala olemus. Kuid tulemusi fikseerida pole just eriti mugav. Näiteks surusite te eelmise trenni viimases katses 6 korda 100 kg. Aga tänases trennis surusite 7 korda 100 kg. Koormuse suurenemine oleks nagu olemas ja võib loota, et superkompensatsioon on toimunud (pärast järgmist trenni olete pisut suurem ja tugevam). Kuid tegelikult puhkasite te eelmises trennis enne viimast katset 30 sekundit, aga tänases trennis puhkasite 120 sekundit, ja see, et suutsite ühe korra rohkem suruda, ei tähenda, et olete tugevamaks saanud.
Milleks ma selle näite tõin? Selleks, et plaanis on tähtis KONKREETSUS! Ja see on põhjus, miks on vaja planeerida ja tulemusi fikseerida paberil. Ainult selline moodus garanteerib täpsuse ja konkreetsuse. Treenima asudes on esimese asjana vaja sisse viia treeningupäevik, kus fikseeritakse kõik tulemused.
Algajad räägivad tihti nii: „Milleks mulle päevik? Mul on hea mälu ja ma võin ka ilma paberita kõik meelde jätta“. Esiteks, ilma päevikuta jätad sa parimal juhul meelde ühe katse maksimaalkaalu. Teiseks, järgmises trennis paned sa peale ilmselt sama raskuse ning treenid ilma igasuguse progressita, kuna sul pole täpset ettekujutust sellest, millal ja kuidas tuleb koormust suurendada. Niimoodi treenivad inimesed saalides aastaid. Saavutavad mingisuguse tulemuse ja tammuvad paigal. Ajapikku see harjumus kinnistub ja inimene ei saa enam arugi, mille nimel ta trennis käib, ning ei püüdlegi enam progressi poole. Aga kui te peate treeningupäevikut, on kõik teisiti.
Päeviku peamine mõte on püüda järk-järgult koormust suurendada, mille tulemuseks ongi jõuvarude ja lihaste kasv. Pidage meeles, kui teie ümber miski ei muutu (koormused spordiriistadel või harjutused ise), siis ei ole ka teie lihastel põhjust muutuda.
Miks see toimib? Sest kui te peate treeningupäevikut, võitlete kogu aeg progressi eest. Iga teie trenn omandab KINDLA mõtte. Enne igat katset näete eelmise trenni korduste arvu ja koormust ning püüate seda tulemust ületada. Esmapilgul võib progress olla tühine, kuid see peab kindlasti olema! TE PEATE KOGU AEG püüdma koormust suurendada! Teile võib tunduda, et lamades 1 kg rohkem suruda on väga vähe, kuid arvestage, kui palju see aastas kokku teeb!
Muide, just pidev progress eristabki sporti kehakultuurist. Võitlus parima tulemuse eest ongi sport! Kõik muu on kehakultuur.
Lihaste koormuse suurendamiseks on palju mooduseid. Võib näiteks lühendada katsetevahelist puhkust, suurendada katsete arvu, muuta harjutuste sooritamise viisi, muuta harjutuste sooritamise kiirust, järgida intensiivsuse suurendamise põhimõtteid. Treeningupäeviku alusel tehtav analüüs Peale koormuste suurendamise võimaldab treeningupäevik analüüsida. Selle abil saate oma treeningukava täiustada olenevalt sellest, mis toimib ja mis mitte. Võib olla nii, et te lihtsalt tammute paigal. Et sellest välja tulla, tuleb teada, kuidas seda teha. Selleks tuleb teil esimese asjana võtta oma treeningupäevik ja vaadata, mis toimis teie puhul efektiivselt ja mis mitte. Otsige paigaltammumise või mahajäämuse põhjuseid.
NÕUANNE: ärge muutke treeningukava liiga tihti. Meie soovitame oma kava muuta või korrigeerida maksimaalselt kord kuus. Muidu jääb teil vähe aega analüüsiks ning te ei saa aru, mis tõesti toimib ja mis mitte. Treeningupäevikul on veel üks tähtis pluss – teie motivatsiooni paranemine. Mingil ajal võib teid hakata närima kahtlus: kas ma ikka teen kõike õigesti? Miks on kasv aeglustunud? Kahtlustega aitab võidelda treeningupäevik: te lihtsalt vaatate viimase aasta sissekandeid ja näete, kuidas teie tulemused on muutunud. Te näete, et ei tammugi paigal, vaid on hoopis progress! Seega, kui tahate oma kehaehitust muuta, siis on treeningupäevik esmatarbevahend. Minna saali ja lihtsalt rauda sikutada on autsaideritele või kogemusteta algajatele. Tähtis on läbi mõelda „MIDA“, kuid vähem tähtis pole ka „KUIDAS“.
Igal asjal on mõte vaid siis, kui on olemas EESMÄRK!